Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... post garantia
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

post garantia

Buna ziua,

Acum 3 ani (04.05.2007) am cumparat un monitor LCD si a functionat perfect pana pe data de 07.05.2010 (garantia LCD-ului era valabila 3 ani, adica pana pe data de 04.05.2010).Acum 4 ani am aflat de la cineva de la Parchet cum ca ar fi o post garantie la produsele care nu au folosit garantia pe perioada contractuala de garantie si ca aceea lege ar fi un fel de prelungire a gara
ntiei (adica ar fi jumatate din garantie). Mentionez ca LCD-ul a mers perfect pana s-a terminat garantia.

Intrebarea mea ar fi: Legea mai este valabila? (as dori si eu mai multe detalii)
Nu exista o asemenea lege. Legea 449/2003 stabileste un termen de garantie legala de 2 ani sau lasa posibilitatea unui termen mai mare prin garantia comerciala (cum a fost cazul dumneavoastra).
Totusi, atat Legea 449/2003, prin art. 16-1, cat si OG 21/1992, prin art. 12 si 13, ofera posibilitatea consumatorului, dupa expirarea termenului de garantie, de a solicita si obtine repararea produsului, daca acesta a fost afectat de un viciu ascuns care s-a manifestat in cadrul duratei medii de utilizare a produsului.
Constatarea ca produsul a fost afectat de un viciu se face in urma unei expertize realizate de un organism tehnic neutru, pe cheltuiala consumatorului.
Durata medie de utilizare trebuie obligatoriu specificata in documentele care insotesc produsul, conform art. 20 din OG 21/1992.